CINEMA-SCÓP


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CINEMA-SCÓP
CINEMA-SCÓP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Moartea plange in noi

4 participanți

In jos

Moartea plange in noi Empty Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Marlene Mier Ian 06, 2010 2:02 am

Tony Tecuceanu...( in poza aia denumita de cineva sugestiv "aaccident"), care parca ne intreaba: "Cand ma-ntorc? Nu e vina mea, am ramas inchis aici..."in toate ziarele online .
Stirea apare ca o bomba cate te loveste in moalele capului, lasandu-te naucit: cum, si pe el? Sa-mi fac vaccinu', sa nu?

... si iar imi amintesc de "Mare e moartea, /Peste masura,/ Suntem ai ei cu rasul in gura"...
Moartea plange in noi 9u3mh3

(Sigur, ca daca aveti chef sa pastrati multe minute de reculegere si sa nu discutam( ceea ce anticipez ca se va intampla) e ok.)


Ultima editare efectuata de catre Marlene in Vin Feb 12, 2010 7:29 am, editata de 3 ori
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Marlene Vin Feb 12, 2010 7:31 am

nu putem privi cu aceeasi comoda detasare moartea unei vedete la mare distanta, sau celebritati sau personalitati, oricat de indragita, asa cum ne ingrozeste si ne intristeaza moartea unei persoane apropiate. n-am dormit de doua zile si doua nopti decat vreo doua ore. mirosul ei, care imi aminteste de copilarie, de spitalele in care si-a petrecut jumatate din viata ei sisifica, un miros dulceag de moarte, care imi trezeste instincte mai profunde si mai ciudate decat cele materne, sau decat ar trebui sa fie de fapt, cele filiale. nu mai vb, nu mai bea nici apa, abia gafaie. te iubesc, mama, iarta-ma , mama. acum esti fetita mea...
nu mi-am cunoscut mama biologica, de fapt am un mare dispret pentru ea, o detasare si o pasivitate care imi usureaza sarcina si legaturile cu arborele meu genealogic, oricat de frunzarit sau uscat ar fi el.
traditiile si obiceiurile romanesti de inmormantare iti taie sufletul ca in carne vie. femeile...sunt superficiale si rele in astfel de momente, de un egoism si o lasitate, de o vulgaritate care te face sa te simti mica, pierduta, intr-o lume... mare, seaca, goala, fara viata...probabil ca barbatii sufera mai demn, mai profund...ce viata chinuita a avut! si nici eu n-am fost prea fericita, n-am facut-o prea fericita.
ce usor e sa te descarci in fata unui ecran gol, cu litere si semne, in fata unui necunoscut. cunoscutii...trivializeaza tot. marea rusine a destainuirilor e umbrita si de ipocrizie, si de acuze, si de sfaturi...nici nu ma gandesc la ce urmeaza.
trebuie sa fiu buna, activa, curajoasa si atat.
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Marlene Lun Feb 15, 2010 4:39 am

ingrozitoare traditii si obiceiuri sunt de inmormantari.bocitoarele cred ca au innebunit multe firi sensibile.dar ritualul e frumos, la slujba ma refer. sunt damnata.
Moartea plange in noi 702n


Ultima editare efectuata de catre Marlene in Mier Feb 17, 2010 5:32 am, editata de 1 ori
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Marlene Mier Feb 17, 2010 5:32 am

Goya( Hasta la muerte), Bill Viola( dupa Giotto), Rebrandt( Trei cruci), Pere Borrell del Caso( Trompe l'oeil)



https://2img.net/r/ihimizer/g/287607346bb9ed94ddb.jpg/
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Guadeloupe Mier Feb 17, 2010 6:58 pm

Sincere condoleante, Marlene.

Guadeloupe

Mesaje : 13
Data de inscriere : 08/10/2009

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Marlene Joi Feb 18, 2010 2:55 am

Multumesc mult...
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de corinka Vin Feb 19, 2010 5:50 am

Draga Marlene, imi pare rau daca ai necazuri. Stiu ca sunt o necunoscuta care uneori te enerveaza pe net, de la cateva sute de kilometri departare de tine, dar daca tot e mai usor sa te descarci in fata unui ecran, sper sa te intareasca un mesaj de bine venit tot de pe ecran. Iti trimit un gand bun, cu toata simpatia. Mult curaj! sunny
corinka
corinka

Mesaje : 16
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 44
Localizare : Neverland

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Admin Dum Feb 21, 2010 10:20 pm

Multumesc, esti draguta. Si tie numai urari de bine, stiu ca ma intelegi ca ti-ai pierdut tatal, cel mai rau e cand ti-e dor... Ai grija de tine.
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 158
Data de inscriere : 21/09/2009

https://cinema-scop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Moartea plange in noi Empty Re: Moartea plange in noi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum