CINEMA-SCÓP


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CINEMA-SCÓP
CINEMA-SCÓP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

animest 2-11.10

3 participanți

In jos

animest 2-11.10 Empty animest 2-11.10

Mesaj Scris de jekyll Sam Sept 26, 2009 12:24 pm

incepe cel mai tare festival de animatie (din ro & imprejurimi)!
punctele forte ale acestei (a 4-a) editii: retrospectiva miyazaki (= maestrul absolut), intilnirea cu mike reiss (scenaristul de la 'familia simpson' & 'ice age 4') si masterclass-ul georges schwizgebel (un elvetian fascinant ale carui scurte abia astept sa le revad!)

c u there Very Happy
jekyll
jekyll
Admin
Admin

Mesaje : 28
Data de inscriere : 25/09/2009

Sus In jos

animest 2-11.10 Empty Re: animest 2-11.10

Mesaj Scris de Marlene Mier Sept 30, 2009 4:51 am

Fericiti cei ce se pot duce, fanii Miyazaki n-ar trebui sa rateze, si Mike Reiss nu poate fi decat super...
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

animest 2-11.10 Empty Re: animest 2-11.10

Mesaj Scris de Marlene Lun Oct 05, 2009 5:45 pm

Bre, Razi, Miercuri, bucuresteni?
Marlene
Marlene

Mesaje : 621
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 113

Sus In jos

animest 2-11.10 Empty Re: animest 2-11.10

Mesaj Scris de razi Sam Oct 10, 2009 5:23 am

am fost si eu la cate ceva ce am apucat din anim'est si-o sa le iau in ordine sa vb despre ele.

Bravul soldat Svejk - un umor mai calm in jurul unor evenimente tragice, mi-a amintit mult de Jiri Menzel

The Immigrants - Comedie Mike Reiss, mi s-a parut un pic nelegat trecand peste asta am ras mult si bine de la facut misto de stereotipuri la dialogurile geniale ale personajelor un rus si-un ungur.

Acu n-am mai prins decat Mozaic 4 si bineinteles ca nu puteam sa lipsesc de la Balkanimation.

Deci Mozaic 4

Kuri - o comedie neagra in juru unui caine si-a unei doamne care-i vrea prea mult binele. Cainele incearca sa scape cu orice forta de binele impus de ea pana ajunge ca toti ceilalti. Mi s-a parut o metafora buna a posesivitatii exagerate in orice fel de relatie.

Sous un coi de ciel bleu - n-o sa vorbesc de asta ca nu mi-a placut deloc

Chyt'te ho! (Prinde-l) - Un regizor foarte inventiv vizual care prezinta o situatie infernala prin imaginatia unui baietel.

Post! - mi-a placut mult, despre o lume izolata de dezvoltarea tehnologica cu ajutorul unui postas. El tine membrii comunitatii rupti de realitate dar fericiti.

Whiplashed - mi s-a parut superb, despre memorie si vinovatie. Un film care te loveste puternic si lasa urme, nu ma apuc sa povestesc ca poate apucati sa-l vedeti. Spun doar ca filmu se invarte in juru unui accident de masina si-a unicului supravietuitor.

Anthropos - o pictura abstracta pe pelicula reprezentand digitalizarea omului

Mama - un scurt simplu si eficent, o oda de multumire.

Tolerantia - mi-a placut enorm. Facut 3D, din Bosnia (se intelege de ce mi-a placut) este pus la sfarsitul erei glaciare cand se trezeste primul om si isi construieste prima cladire doar sa descopere ca si vecinul lui construise ceva asemanator. O alegoria pentru natura umana distructiva.

Din Balkanimation o sa zic doar ce mi-a placut

Ariadne's Thread - o mitologie rescrisa, dragut desenata rep al romaniei de un ungur.

Camac zivota - The life boat - o alegorie a vietii ca o barca pierduta pe ocean si toate evenimentele ei, nunta, nastere, moarte dragut si imaginativ.

Construction of Citizens - o pledoarie comunista (dar da bine ca grecii sunt vai de ei - si da de la greci e) impotriva statului si-a sistemului autoritar plus a descosinderarii omului in favoarea banului.

Neighbours - aceeasi idee ca-n Tolerantia doar ca mai prost facuta

Malfunction - o reprezentare vizuala noua pentru o idee veche, reincarnarea.

The Conqurors - 2 purici se bat pe un caine, foarte comic si dragut filmat

3 sisters and Andrei - poate cel mai bun din Balkanimation dupa Cehov, cum am vazut eu o metafora la caderea Uniunii sovietice

si de Tolerantia am vorbit
razi
razi
Moderator

Mesaje : 45
Data de inscriere : 24/09/2009

Sus In jos

animest 2-11.10 Empty Re: animest 2-11.10

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum